Jak wybrać psychoterapeutę?

Zastanawiasz się nad podjęciem psychoterapii i nie wiesz czym kierować się przy wyborze terapeuty? Poniżej kilka uwag na co warto zwrócić uwagę wybierając psychoterapeutę.
Poszukując specjalisty możemy skorzystać z porady psychiatry, który może zasugerować nam zaufanego specjalistę lub z porady kogoś ze znajomego, kto uczestniczył w psychoterapii.

Jeśli jednak nie mamy kogo się poradzić stajemy przed dylematem jak wśród wielu ofert znajdujących się w internecie znaleźć właściwą osobę i odpowiednio wykwalifikowanego specjalistę. Decyzja o podjęciu leczenia wynika zwykle ze złego samopoczucia i trudności w radzeniu sobie z codziennymi problemami. Ważne jest aby w rozwiązaniu tych trudności pomogła osoba odpowiednio do tego przygotowana.

W Polsce z powodu braku regulacji prawnych dotyczących zawodu psychoterapeuty tytułem terapeuty może posługiwać się właściwie każdy. Dlatego ważne jest aby zweryfikować kwalifikacje osoby do której zmierzamy się zgłosić.

Kim jest psychoterapeuta i jakie powinien mieć kwalifikacje?

Psychoterapeutą jest osoba, która poza studiami wyższymi ukończyła 4-letnią szkołę przygotowującą ją do prowadzenia psychoterapii lub jest w trakcie takiego szkolenia. Ukończenie szkolenia psychoterapeutycznego umożliwia terapeucie ubieganie się o certyfikat psychoterapeutyczny. Wybierając swojego psychoterapeutę warto sprawdzić czy jest on uczestnikiem szkoły psychoterapii lub czy ukończył szkolenie.

Towarzystwa Psychologiczne

Psychoterapeuci zrzeszają się w Towarzystwach, które reprezentują różne nurty pracy terapeutycznej. Aby móc przynależeć do danego towarzystwa trzeba spełnić odpowiednie kryteria. W ramach towarzystw organizowane są spotkania, szkolenia i konferencje, które pozwalają na poszerzanie wiedzy oraz wymianę doświadczeń wśród terapeutów. Przynależność psychoterapeuty do jednego z Towarzystw jest potwierdzeniem jego aktywności zawodowej oraz świadczy o rozwijaniu jego umiejętności.

Superwizja pracy

Psychoterapeuta powinien poddawać się regularnej superwizji. Superwizja jest spotkaniem psychoterapeuty z bardziej doświadczonym terapeutą. Podczas takiego spotkania terapeuta rozmawia z superwizorem o pracy terapeutycznej ze swoimi pacjentami. Celem superwizji jest zweryfikowanie postawionej diagnozy oraz sposobu pracy. Regularna superwizja pozwala na zwiększenie skuteczności oddziaływań terapeutycznych. Pozwala także na uniknięcie błędów diagnostycznych.

Warto być dociekliwym

Pierwsze sesje konsultacyjne w gabinecie terapeutycznym są odpowiednim momentem na omówienie kwestii dotyczących kwalifikacji terapeuty, metody pracy jaką stosuje oraz rozwiania innych wątpliwości na temat psychoterapii. Zachęcam do zadawania pytań, mówienia o swoich oczekiwaniach i wątpliwościach. To pozwoli na zweryfikowanie czy nasze oczekiwania i cele wobec terapii są realne do osiągnięcia i zbliżone do tych, które dostrzega terapeuta.