Terapia dorosłych2017-09-13T20:21:55+00:00

W jakich sytuacjach

psychoterapia pomaga?

Różne są motywy sprowadzające pacjentów na psychoterapię. Częstym powodem jest odczuwanie przez pacjentów cierpienia, dyskomfortu, braku satysfakcji. Część pacjentów trafia do gabinetu z powodu dotkliwych objawów o charakterze psychosomatycznym (takich jak np.: lęki, duszności, bóle głowy, przyspieszona praca serca, omdlenia). Mogą być to stany pojawiające się w wyniku jakiegoś zdarzenia lub wchodzenia w nowy etap życia (macierzyństwo, emerytura). Czasami pacjenci sami nie umieją znaleźć przyczyny swojego niezadowolenia i nie rozumieją dlaczego pojawiły się u nich objawy lękowe lub depresyjny nastrój.

Czytaj Więcej

Krótko o psychoterapii

Artykuły z dziedziny psychologii i psychoterapii

W jakich trudnościach może pomóc psychoterapia?

Kiedy warto skorzystać z konsultacji u psychoterapeuty? Motywacja do podjęcia psychoterapii pojawia się z różnych przyczyn. Powodem może być odczuwane cierpienie, dyskomfort, brak satysfakcji lub dotkliwe objawy o charakterze psychosomatycznym

Psychiatra czy psycholog – do kogo zgłosić się po pomoc?

Przeczytaj artykuł

Zadaj pytanie

jeśli chcesz upewnić się czy psychoterapia może rowiązać Twój problem

Psycholog jest to osoba, która ukończyała 5-letnie studia magisterskie.Psycholog może udzielać pomocy psychologicznej, poprzez diagnozowanie, udzielanie porad, przeprowadzanie testów, wydawanie opinii. Psychoterapeuta to osoba, która oprócz studiów wyższych, na kierunku humanistycznym, ukończyła 4-letni kurs psychoterapii, co daje możliwość do prowadzenia psychoterapii czyli długoterminowej pomocy w formie regularnych spotkań.

Psychoterapia jest procesem długotwałym i złożonym, potrzebne jest zaangażowanie swojego czasu, zasobów emocjonalnych i finansowych. W trakcie psychoterapii pacjent razem z psychoterapeutą przechodzi przez różne etapy. W niektórych momentach odczuwa nadzieje i zadowolenie w innych okresowo czuje się gorzej niż w momencie zgłaszania się na psychoterapię. W takich momentach pacjenci zaniepokojeni pogorszeniem swojego stanu przestają przychodzić na umwione sesje. Zmiany samopoczucia to efekt poruszanych podczas psychoterapii tematów, które wpływają na pojawiające się refleksje i uczucia pacjenta. Są one nieodłącznym elementem zachodzących w psychoterapii zmian.

Najważniejsze dla skuteczności leczenia jest to, aby pacjent nie zatajał przed terapeutą ważnych kwestii dotyczących swojego życia oraz swoich odczuć. Psychoterapia powinna opierać się na wzajemnym zaufaniu. Indywidualna relacja, która rodzi się w trakcie sesji pomiędzy pacjentem i psychoterapeutą oraz jej przebieg daje cenne informacją o budowaniu relacji w życiu pacjenta.

W momencie pojawienia sie uczuć niezadowolenia, zniechęcenia, zawodu procesem psychoterapii zachęcam do dzielenia się tymi wrażeniami i odczuciami z psychoterapeutą. Kiedy pacjentowi towarzyszy brak oczekiwanych efektów rezygnacja z psychoterapii może wydawać się najprostszym wyjściem ale w dłuższej perspektywie mało efektywnym. Zachęcam do zastanowienia się nad trudnością do odkrycia swoich odczuć przez psychoterapeutą i do zdecydowania się na ten krok. Może on otworzyć całkiem nowy etap współpracy i przenieść relację terapeutyczną na inny poziom.

Konieczną drogą aby skorzystać z konsultacji psychologicznej w placówkach finansownych przez Naraodowy Fundusz Zdrowia jest wcześniejsza wizyta u lekarza psychiatry. Aby umówić się na wizytę do psychiatry w Poradni Zdrowia Psychicznego nie jest potrzebne skierowanie, wystarczy zadzwonić i umówić się na wiztyę w najbliższej przychodni, gdzie przyjmuje psychiatra.

Podczas wstępnej konsultacji z lekarzem można poprosić o skierowanie na konsultacje psychologiczną. Bardzo często lekarz po omówieniu trudności pacjenta sam kieruje go na pierwszą konsultacje do psychologa. Niestety zwykle zakwalifikowanie na psychoterapie łączy się rówinież z oczekiwaniem w kolejce na jej ropoczącie, gdyż ilość chętnych jest większa niż ilość dostępnych w przychodniach miejsc.

Go to Top