Na czym polega
psychoterapia?
Psychoterapia ma na celu pomoc osobom doświadczającym dyskomfortu i cierpienia w życiu codziennym, w pracy, w związkach, i w relacjach z innymi. Jest oparta na dialogu pomiędzy pacjentem i psychoterapeutą. Celem psychoterapii jest poszerzenie samoświadomości oraz rozpoznanie i zmiana niekorzystnych sposobów funkcjonowania.
W trakcie spotkań psychoterapeutycznych osoba korzystająca z terapii dokonuje wglądu w siebie i poznania przyczyn doświadczanych problemów. Indywidualna relacja stworzona przez pacjenta i psychoterapeutę podczas sesji umożliwia poznanie i zrozumienie sposobu formułowania sądów o świecie i zrozumienie powtarzających się w życiu schematów.
Fakty i mity
Co jest prawdą, a co nie na temat psychoterapii
Nurty psychoterapeutyczne
Czym się różnią?
Psychoterapeuci mogą szkolić się w różnych nurtach psychoterapeutycznych. Poniżej krótki opis szkół i podejść do psychoterapii, który ma na celu ułatwienie dokonania wyboru podejścia do leczenia.
Zadaj pytanie
jeśli chcesz sprawdzić czy psychoterapia może pomóc rozwiązać Twój problem
Psychoterapia jest procesem długotwałym i złożonym, potrzebne jest zaangażowanie swojego czasu, zasobów emocjonalnych i finansowych. W trakcie psychoterapii pacjent razem z psychoterapeutą przechodzi przez różne etapy. W niektórych momentach odczuwa nadzieje i zadowolenie w innych okresowo czuje się gorzej niż w momencie zgłaszania się na psychoterapię. W takich momentach pacjenci zaniepokojeni pogorszeniem swojego stanu przestają przychodzić na umwione sesje. Zmiany samopoczucia to efekt poruszanych podczas psychoterapii tematów, które wpływają na pojawiające się refleksje i uczucia pacjenta. Są one nieodłącznym elementem zachodzących w psychoterapii zmian.
Najważniejsze dla skuteczności leczenia jest to, aby pacjent nie zatajał przed terapeutą ważnych kwestii dotyczących swojego życia oraz swoich odczuć. Psychoterapia powinna opierać się na wzajemnym zaufaniu. Indywidualna relacja, która rodzi się w trakcie sesji pomiędzy pacjentem i psychoterapeutą oraz jej przebieg daje cenne informacją o budowaniu relacji w życiu pacjenta.
W momencie pojawienia sie uczuć niezadowolenia, zniechęcenia, zawodu procesem psychoterapii zachęcam do dzielenia się tymi wrażeniami i odczuciami z psychoterapeutą. Kiedy pacjentowi towarzyszy brak oczekiwanych efektów rezygnacja z psychoterapii może wydawać się najprostszym wyjściem ale w dłuższej perspektywie mało efektywnym. Zachęcam do zastanowienia się nad trudnością do odkrycia swoich odczuć przez psychoterapeutą i do zdecydowania się na ten krok. Może on otworzyć całkiem nowy etap współpracy i przenieść relację terapeutyczną na inny poziom.
Konieczną drogą aby skorzystać z konsultacji psychologicznej w placówkach finansownych przez Naraodowy Fundusz Zdrowia jest wcześniejsza wizyta u lekarza psychiatry. Aby umówić się na wizytę do psychiatry w Poradni Zdrowia Psychicznego nie jest potrzebne skierowanie, wystarczy zadzwonić i umówić się na wiztyę w najbliższej przychodni, gdzie przyjmuje psychiatra.
Podczas wstępnej konsultacji z lekarzem można poprosić o skierowanie na konsultacje psychologiczną. Bardzo często lekarz po omówieniu trudności pacjenta sam kieruje go na pierwszą konsultacje do psychologa. Niestety zwykle zakwalifikowanie na psychoterapie łączy się rówinież z oczekiwaniem w kolejce na jej ropoczącie, gdyż ilość chętnych jest większa niż ilość dostępnych w przychodniach miejsc.
Emocje towarzyszą każdemu człowiekowi, dzięki nim lepiej możemy rozumieć siebie i swoje potrzeby. Powszechnie złość uważana jest za “negatywną emocję.” Już od najmłodszych lat dzieci są karcone za jej okazywanie. Nie dziwi więc trudność wielu osób do okazywania swojej złości bez obaw o utratę akceptacji lub bycie odrzuconym.
Mimo nagatywnych skojarzeń, złość to emocja, która służy mobilizacji oraz pomaga nam w przezywciężaniu przeszkód. Dzięki złości, mamy energię i motywację do zmiany swojej sytuacji, złość daje nam siłę do stawiania granic, ochrony siebie i swoich najbliższych.
Bliskość emocjonalna to ważny aspekt relacji międzyludzkich. Każdy indywidualnie decyduje jak dalece chce swoje uczucia ujawniać wobec osób, z którymi żyje. Im bliższe są nasze relacje tym ważniejsza jest świadomość wzajemnych przeżyć. Celowe tłumienie swoich uczuć oraz zaprzeczanie im z pewnością nie odbije się korzystnie na zdrowiu. Ważne jest aby umieć kontrolować swoje emocje, tak aby nie wpływały na nas niszcząco, ale jednocześnie były dla nas informacja o naszych potrzebach i dawały nam możliwość zadbania o siebie.
Na psychoterapię trafiają zarówno pacjenci, którzy cierpią z powodu trudności w ujawnianiu swoich uczuć jak i osoby, które poprzez zbyt gwałtowne ich okazywanie niszczą ważne dla siebie relacje. Problem pojawia się kiedy przeżywane emocje są tak intensywne, że przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu lub gdy występuje trudność w regulowaniu sposobu ich wyrażania. Gdy przeżywane przez nas emocje wpływają destrukcyjnie na nasze codzienne życie i funkcjonowanie warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.
Kodeks Etyki Psychoterapeuty Psychodynamicznego
Sprawdź jakim zasadami kieruję się w swojej pracy
“(…) powodzenie samo przez się nie rozwiązuje trudności wewnętrznych. W przeciwnym razie nie byłoby tylu dorosłych, którzy mimo największych starań osiągają w końcu tylko powodzenie zewnętrzne i którym ‘sukces’ ten nie przynosi rozwiązania żadnych trudności wewnętrznych. ”